
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 1.4 % |
| Max Output Current | 250 mA |
| Input Bias Current | 400 µA |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 340 mA |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Reference Voltage | 1.26 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
Stock: 110
Distributors
pcbx
Unit Price$2.51606
Ext.Price$2.51606
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.51606 | $2.51606 |
| 10 | $1.90222 | $19.02220 |
| 25 | $1.74577 | $43.64425 |
| 50 | $1.65792 | $82.89600 |
| 100 | $1.57449 | $157.44900 |
| 300 | $1.49527 | $448.58100 |
| 500 | $1.42838 | $714.19000 |
| 1000 | $1.36447 | $1364.47000 |
